Haber

NASA: 2023 Yazı Dünyanın En Sıcak Yazıydı

NASA dünya sıcaklığına ilişkin bir rapor yayınladı. Bu yaz Türkiye ve dünyada çok sıcak bir yaz oldu. Pek çok raporda son yılların en sıcak yazı olarak kayıtlara geçti. Bu alandaki en büyük isimlerden biri olan NASA, bu durumu belgelerle açıkladı.

2023 yazı, küresel kayıtların başladığı 1880’den bu yana dünyadaki en sıcak yazı oldu

NASA’nın New York’taki Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden (GISS) bilim insanlarının hazırladığı rapor, bu yazın korkutucu boyutlarını ortaya çıkardı. Buna göre haziran, temmuz ve ağustos aylarının toplamı, NASA’nın kayıtlarındaki diğer tüm yaz aylarından 0,23 santigrat derece daha sıcaktı.

NASA, 1880’den bu yana küresel sıcaklıkları kaydediyor. GISTEMP olarak bilinen sıcaklık ölçümleri, on binlerce hava istasyonundan alınan verilerin yanı sıra gemi ve şamandıra tabanlı cihazlardan alınan deniz sıcaklığı verilerini de içeren bir hesaplama formülünden elde ediliyor.

NASA yeni bir uzay rekoru kırdı!

Yukarıda gösterilen GISTEMP ölçümünde 1951 ile 1980 ortaları arasındaki sıcaklığın 0 olduğu varsayılmaktadır. Grafik, bu sıfır noktasına göre tüm dünyadaki artışların ortalamasını yansıtmaktadır. NASA Yöneticisi Bill Nelson, açıklamasında şunları söyledi:

İklim değişikliğinin etkileri gezegenimiz ve gelecek nesiller için bir tehdittir. 2023 yazının rekor kıran sıcaklıkları sadece bir dizi rakamdan ibaret değil; bunlar gerçek dünyada korkunç sonuçlara yol açar. Arizona’daki ve ülke genelindeki bunaltıcı sıcaklıklardan Kanada’daki kontrol edilemeyen yangınlara ve Avrupa ve Asya’daki sellere kadar aşırı hava koşulları dünya çapında yaşamları ve geçim kaynaklarını tehdit ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu