Haber

Adıyaman’da sahipsiz hayvanlara kuduz aşısı yapılıyor

Adıyaman’da sahipsiz hayvanlara yönelik başlatılan kuduz aşısı çalışmaları sürüyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Adıyaman Belediyesi Veteriner Müdürlüğü takımlarınca yürütülen sahipsiz hayvanlara yönelik kuduz aşısı çalışmaları devam ediyor.

Ekipler, kentte sahipsiz ve başıboş hayvanları “Patibulans” ambulanslarıyla toplayarak barınakta sıhhat taramasından geçiriyor. Kuduz aşısı yapılan sahipsiz hayvanlar, daha sonra salınıyor.

Tarım ve Orman Müdürü Nurettin Kıyas, gazetecilere, kentte kuduz hastalığı konusunda çok önemli bir saha taramasının olduğunu, köylerde takımların sahipli yahut sahipsiz hayvanlara kuduz aşısı yaptığını anlattı.

Kıyas, “Bu yıl yaklaşık 1400 aşı programımız vardı, biz 2 bin 200’ü aşkın aşı yaptık. Kentte bu yıl 5 vaka tespit edildi. İlimizdeki bütün vakalar söndürüldü. Bu vakalarımız daha çok yaban hayatı ve köpeklerde görüldü. Çok şükür zarar gören ve bulaşan vatandaşlarımız yok, çalışmalarımız devam etmektedir.” diye konuştu.

Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sıhhati ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Mehmet Sinan Bulut da 50 kişilik işçiyle alanda aşılama çalışması yaptıklarını, kentteki sahipsiz hayvanların büyük kısmının aşılandığını söyledi.

Veteriner Tabip Yusuf Işık ise kendilerine ulaşan şikayetlerde süratlice olay yerine giderek gerekli aksiyonları aldıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu